Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (funkciniai) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

Lėktuvo ANBO šimtmetis: Lietuvos paštas išleidžia pašto ženklą ir kviečia į kūrybines dirbtuves

2025-07-10

Penktadienį, liepos 11 d., Lietuvos paštas išleidžia menininkės Irmos Balakauskaitės kurtą pašto ženklą „Lėktuvo ANBO sukonstravimo 100-metis“. Pašto ženklo nominalas – 2,00 Eur, tiražas – 15 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Kauno pašte, adresu Karaliaus Mindaugo pr. 49.

 

2025-ieji – proga prisiminti ir pagerbti brigados generolą, inžinierių, aviakonstruktorių ir lakūną Antaną Gustaitį (1898–1941), kai prieš šimtą metų, 1925-ųjų liepos 14-ąją, į dangų pakilo pirmasis jo sukurtas sportinis lėktuvas ANBO-I, pradėjęs lietuviškos aviacijos aukso amžių.

Šia proga liepos 26 d. Lietuvos paštas kartu su Lietuvos aviacijos muziejumi organizuoja ir kūrybines dirbtuves „ANBO linkėjimų paštas“. Dirbtuvių metu dalyviai sužinos kaip atsiranda pašto ženklai, proginio pašto ženklo autorė papasakos apie jo kūrimo procesą, o visi norintys galės sukurti ir savo ANBO lėktuvų įkvėptus atvirlaiškius, kurie bus pažymėti specialiu spaudu bei nemokamai išsiųsti į bet kurią pageidaujamą pasaulio šalį. Lietuvos aviacijos muziejaus lauko ekspozicijoje (Veiverių g. 132, Kaunas) vyksiantis renginys prasidės 11 val.

 

A. Gustaitis sugebėjo su minimaliais ištekliais kurti konkurencingus, modernius orlaivius, prilygusius ar net pranokusius tuo metu užsienyje gamintus lėktuvų modelius. Jis kūrė tai, kas tuo metu buvo labiausiai reikalinga Lietuvos Karo aviacijai, o jo sukurti lėktuvai ANBO sudarė didelę dalį Lietuvos Karo aviacijos orlaivių parko. Šiais lėktuvais skraidyti mokėsi tarpukario Lietuvos lakūnai, o 1934 metais trijų lėktuvų ANBO-IV skrydis aplink Europą tapo plačiai nuskambėjusia tarptautine Lietuvos viešųjų ryšių kampanija, išgarsinusia mūsų šalies aviatorius ir jų pasiekimus tarptautiniu lygiu.

Aviakonstruktoriaus darbą A. Gustaitis atlikdavo laisvalaikiu, nes Karo aviacijoje užimdavo vadovaujančias pareigas, o už laisvalaikiu sukurtus lėktuvus „Anbukų“ kūrėjas iš valstybės gaudavo kuklų honorarą. Kiekvieną savo sukurtą lėktuvą A. Gustaitis pirmiausiai išbandydavo pats, taip prisiimdamas atsakomybę už savo kuriamų lėktuvų patikimumą. A. Gustaitis nebuvo tik lakūnas ir aviakonstruktorius, nereikia užmiršti jo ir kaip dėstytojo, šachmatininko ar futbolininko, su komanda „Aviacija“ 1922 metais dalyvavusio pirmajame Lietuvos futbolo čempionate. Tai pat A. Gustaitis buvo poliglotas bei mokėjo groti mandolina.

 

Kiekvienais metais Lietuvos paštas išleidžia apie 20 naujų pašto ženklų. Jų temos yra kruopščiai atrenkamos Pašto mokos ženklų leidybos komisijos, kuri atsižvelgia į jų svarbą, istorinę ar kultūrinę reikšmę.

Lietuviškus pašto ženklus ir jų rinkinius galima įsigyti visuose Lietuvos pašto skyriuose ir filatelijos e. parduotuvėje.  

Buvo naudinga? Dalinkitės: