Pokalbių konsultanto funkcionalumo veikimui reikalingi pasirenkami (funkciniai) slapukai, žr. „Slapukų nustatymai“

Kviečiame kurti pašto ženklą Ukrainos laisvės gynėjams

2022-03-21

Pašto ženklas Ukrainai

Lietuvos paštas jungiasi prie kitų pasaulio paštų ir kviečia palaikymą Ukrainai išreikšti unikalia, visame pasaulyje pažįstama forma – sukurti pašto ženklą Ukrainos laisvės gynėjams. Bendrovė skelbia konkursą ir kviečia visus norinčius siūlyti savo idėjas pašto ženklo iliustracijai. Idėjų laukiama iki kovo 31 d. Atrinktas vienas darbas papuoš gegužės mėnesį planuojamą išleisti specialų pašto ženklą. Įsigyjant šį pašto ženklą dalis lėšų bus skiriama VšĮ „Mėlyna ir geltona“ („Blue/Yellow“).

„Pašto ženklas nėra tik būdas apmokėti laiško ar atvirlaiškio kelionę. Pašto ženklai reprezentuoja šalį ir jos žmones, atspindi svarbiausius šalies įvykius bei pasiekimus, šalies vertybes, kultūrą. Tai, ką šiuo metu išgyvena Ukrainos žmonės – šių dienų herojai, kasdien drąsiai ginantys savo laisvę, palietė daugelio lietuvių širdis, nepaprastai mus suvienijo. Pašto ženklas Ukrainos laisvės gynėjams bus ne tik unikali jų palaikymo forma, bet kartu ir priminimas, kad Lietuvai laisvė yra be galo brangi, mes ne tik palaikome Ukrainos žmones, bet ir suprantame, ką reiškia ginti šalies nepriklausomybę“, – sako Lietuvos pašto generalinė direktorė Asta Sungailienė.

Lietuvos pašto skelbiamame konkurse kviečiami dalyvauti visi norintys. Kūrėjų darbų laukiama iki š. m. kovo 31 d. Darbus galima pateikti el. formatu.

Pašto ženklas yra oficiali tarptautinė mokėjimo už siuntimo paslaugas priemonė, todėl labai svarbu, kad konkurso dalyvių pateikiamos idėjos atitiktų pašto ženklui keliamus reikalavimus. Su oficialiomis konkurso taisyklėmis bei kita svarbia informacija galima susipažinti čia.

Galutinį konkurso laimėtoją rinks Pašto mokos ženklų leidybos komisija, kuri atsakinga už visų Lietuvoje leidžiamų pašto ženklų projektų atrinkimą. Pašto ženklą planuojama išleisti š. m. gegužės 6 d. 

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Plačiažnyplis vėžys ir Mažažiedė vandens lelija – jau ant naujųjų pašto ženklų

2024-04-26

Šiandien, balandžio 26 d, Lietuvos paštas išleidžia menininkės Darios Podluzhnos kurtus pašto ženklus „Europa. Povandeninė fauna ir flora“. Ant naujausių pašto ženklų pavaizduoti Plačiažnyplis vėžys ir Mažažiedė vandens lelija.

Pašto ženklų nominalas – po 1,70 Eur, tiražas – po 40 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Pašto ženklų serija „Europa“ yra tęstinė ir leidžiama kasmet nuo 1993 m.

Viename iš naujausių lietuviškų pašto ženklų įamžintas Plačiažnyplis vėžys aptinkamas gėlo, švaraus vandens telkiniuose, upėse ir ežeruose. Jis yra paplitęs visoje Europoje, tačiau Lietuvoje laikomas nykstančia rūšimi. Įdomus faktas – šios rūšies vėžys yra pavaizduotas ir Švenčionėlių miesto herbe.

Tuo tarpu kitame pašto ženkle matomą Mažažiedę vandens leliją Lietuvoje galima išvysti įvairiuose  stovinčiuose ar lėtai tekančiuose vandenyse. Ši gėlė kartais laikoma paprastosios vandens lelijos porūšiu. Ji žydi birželio – rugpjūčio mėnesiais.

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Lietuvos narystės NATO ir ES dvidešimtmečiui – proginis antspaudavimas Vilniaus pašto skyriuje

2024-04-25

Penktadienį, balandžio 26 d. Lietuvos paštas visus gyventojus kviečia į proginį antspaudavimą tema „Lietuvos narystei NATO ir ES – 20 metų“. Antspaudavimas vyks Vilniaus pašto skyriuje, įsikūrusiame adresu Totorių g. 8.

Šią dieną visa korespondencija siunčiama iš minėto pašto skyriaus, kliento pageidavimu, bus antspauduojama proginiu spaudu. 

Be to, tą pačią dieną prekyboje pasirodys ir Lietuvos dvidešimtmečiui NATO ir ES įamžinti skirtas proginis vokas. 

Pastarojo voko autorė – menininkė Jolita Vaitkutė, jį bus galima įsigyti visuose didžiuosiuose Lietuvos pašto skyriuose. 

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Gyventojai kviečiami įsitraukti į pašto ženklų kūrimą – tereikia pasiūlyti temą

2024-04-18

Nors popierinių laiškų ir atvirlaiškių kasmet išsiunčiama vis mažiau, susidomėjimas pašto ženklais vis dar išlieka gana didelis ir Lietuvoje, ir visame pasaulyje. Lietuvos paštas primena, kad prisidėti prie šių ženklų kūrimo gali kiekvienas – tereikia pasiūlyti dėmesio vertą temą. O jeigu jai pritars pašto mokos ženklų leidybos komisija, tema bus įamžinta ir lietuviškame pašto ženkle.

Pasak Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, šiuo metu galima siūlyti temas 2025, 2026 ir 2027 metais pasirodysiantiems pašto ženklams. Tai padaryti galima iki šių metų gegužės 31 d., temos pasiūlymą atsiunčiant el.paštu expressinfo@post.lt

„Formaliai pašto ženklai yra apmokėjimo už siunčiamą laišką ar atvirlaiškį įrodymas. Tačiau šiuo metu daug svarbesnė ne jų praktinė, o įvaizdinė pusė. Tai šalies vizitinė kortelė, kurioje galima pamatyti pačius įvairiausius konkrečiai šaliai svarbius reiškinius, įvykius ar objektus. Dėl to turinčius originalių idėjų, kas turėtų būti pavaizduota ant lietuviškų pašto ženklų,  kviečiame jomis pasidalinti su mumis“, – sako A.Varnienė.

Temas vertins Pašto mokos ženklų leidybos komisija, kurią sudaro Susisiekimo ministerijos ir Lietuvos pašto atstovai, dailininkai, istorikai ir kitų sričių specialistai. Pasiūlytų temų autoriai, kurių idėjoms bus pritarta, bus apdovanoti Lietuvos pašto prizais.

Išrinkus aktualiausias bei įdomiausias temas, bus paskelbtas konkursas pašto ženklams kurti.

Šiemet yra suplanuota išleisti pašto ženklus šiomis temomis: „Europa. Povandeninė fauna ir flora“, „Lietuva pirmininkauja Europos Tarybos Ministrų Kabinetui“, „Vaikų piešiniai. Mano augintinis“, „Didžiųjų burlaivių regata“, „Dainų šventei – 100 metų“, „Lietuvos filatelistų sąjungai – 100 metų“, „2024 m. vasaros olimpinės žaidynės“, „Lietuvos kurortai. Birštonas“, „Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje“, „Lietuvos paveldas. Dvarai“, „Pasaulinei pašto sąjungai – 150 metų“, „Šv. Kalėdos ir Naujieji metai“.

Per metus Lietuvos paštas vidutiniškai išleidžia 25–27 pašto ženklus.

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Apie tokią dovaną susimąsto retas: užsisakyti siūlo asmeninį pašto ženklą

2024-03-26

Nors siunčiamų popierinių laiškų ir atvirlaiškių kiekiai kasmet mažėja, tačiau susidomėjimas pašto ženklais tiek Lietuvoje, tiek kitose šalyse neblėsta. Tačiau retas žino tai, kad Lietuvoje pašto ženklą lengvai užsisakyti gali kiekvienas norintis – tiek bet kuri įmonė ar organizacija, tiek ir privatus asmuo. 

Anot Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovės Aušrutės Varnienės, asmeniniai pašto ženklai, kurių iliustracijas pasirenka patys užsakovai, gali tapti unikaliu ir originaliu suvenyru ir įsimintina dovana. Tokius ženklus jau yra užsisakiusios keliasdešimt Lietuvoje veikiančių įvairių organizacijų, bendrovių ar fizinių asmenų.

„Paprastai kalbant, egzistuoja dveji pašto ženklų tipai. Pirmasis – įprastiniai ženklai, kurių temas kasmet patvirtina speciali Pašto mokos ženklų leidybos komisija. Ji atrenka visai šaliai svarbius objektus, istorinių įvykių minėjimus ar reiškinius, kurie būna atvaizduojami ant kasmet pasirodančių lietuviškų pašto ženklų. Tuo tarpu už asmeninių pašto ženklų leidimą susimoka pats užsakovas, o jo norimas vizualinis sprendimas ir būna atvaizduojamas ant ženklo“, – sako A.Varnienė.

Svarbu pabrėžti, kad abiejų tipų pašto ženklai yra lygiaverčiai ir gali būti naudojami atsiskaitant už laiško, atvirlaiškio ar bet kurios kitos pašto siuntos siuntimą.

Tiesa, asmeniniams pašto ženklams yra keliami tam tikri reikalavimai, ko vaizduoti ant jų nėra galima – pradedant kūriniais be gauto autoriaus leidimo, baigiant vaizdais, kurie pagal teisės aktus laikomi draudžiamais ar įžeidžiančiais. Su visais jais galima susipažinti šiems ženklams skirtame Lietuvos pašto interneto svetainės polapyje

A.Varnienė pažymi, kad asmeninio pašto ženklų gamyba trunka iki 3 mėnesių. Mažiausia tokio ženklo užsakymo kaina siekia 2000 eurų, už ją užsakovas gauna 1000 vnt. pašto ženklų. Kiekvieno asmeninio pašto ženklo nominalas yra 1,00 Eur.

Visus susidomėjusius ir norinčius užsisakyti asmeninį pašto ženklą, Lietuvos paštas kviečia atsiųsti el.laišką adresu manozenklas@post.lt. Šiame laiške reikia pridėti ir norimą asmeninio pašto ženklo projektą.

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Nuo naujo pašto ženklo žvelgs spalvas keičiantis kiškis

2024-02-08

Penktadienį, vasario 9 d. Lietuvos paštas išleidžia Baltajam kiškiui skirtą grafikos dizainerės Giedrės Gabnienės sukurtą pašto ženklą „Lietuvos raudonoji knyga“. Pašto ženklo nominalas – 1,85 Eur, tiražas – 45 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

„Lietuvos raudonoji knyga“ – tęstinė pašto ženklų serija, kurią Lietuvos paštas leidžia kasmet, dar nuo 1991 metų. Pernai metais šios serijos ženkluose buvo įamžintos reto lietuvio ausiai girdėtos unikalios gėlės – vėjalandė šilagėlė ir plačialapė gegūnė. 

Baltasis kiškis (lot. Lepus timidus) – kiškinių šeimos žinduolis, esantis šiek tiek mažesniu už pilkąjį kiškį. Į Lietuvos raudonąją knygą ši kiškių rūšis buvo įrašyta dar 1989 metais.

Šie saugomi kiškiai šeriasi du kartus per metus, tokiu būdu keisdami ir savo spalvą.  Rudenį, spalio mėnesį jų kailis tampa baltas, o kovo viduryje keičiamas į vasarinį pilkos spalvos. Žiemą išsišėrę žvėreliai būna visiškai balti, tik su juodais ausų galiukais.

Šiaurės kraštuose baltasis kiškis gyvena tundrose, miškatundrėse ir taigose, o Lietuvoje randamas spygliuočių ir mišriuose miškuose. Dažniausiai juos pamatyti galima aukštapelkių, miško pakraščių, ir jaunuolynų plotuose.
 

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Ant pirmųjų šiųmečių pašto ženklų – aukštaičių gentis

2024-01-25

Penktadienį, sausio 26 d.  Lietuvos paštas išleidžia menininkės Irmos Balakauskaitės kurtą trijų pašto ženklų seriją „Baltų gentys. Aukštaičiai“. Pašto ženklų nominalai – 0,10 Eur, 0,35 Eur ir 1,55 Eur, tiražas – po 100 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu pašto ženklų išleidimo dieną vyks Kauno „Akropolyje“ esančiame pašto skyriuje, adresu Karaliaus Mindaugo pr. 49.

Šie pašto ženklai – pirmieji, kuriuos Lietuvos paštas išleidžia 2024-aisiais. Ant jų pavaizduoti trys skirtingi archeologiniai radiniai, būdingi aukštaičių genčiai – lankinė segė, kamanų apkaustai ir pasaginė segė. Prie kiekvieno iš jų nurodyta vieta, kurioje jie buvo rasti ir apytikslis šių daiktų naudojimo amžius.

„Pašto ženklų serija „Baltų gentys“ skirta istorinėms baltų gentimis pažymėti, kurių kultūros išskirtinumo kitaip nei archeologiniais radiniais parodyti neįmanoma. Aukštaičių genčiai skirti pašto ženklų vaizdiniai visiškai atitinka turimą archeologinę medžiagą. Ši gentis apėmė Vidurio Lietuvos plokštinių degintų kapų su griautiniais žirgų palaidojimais paplitimo arealą. Aukštaičių gentį, kaip ir kitas baltų gentis, pirmieji išskyrė archeologai pradedant Marija Gimbutiene“, – aiškina archeologas, Pašto mokos ženklų leidybos komisijos narys dr. Gintautas Zabiela.

Pats Aukštaitijos terminas rašytiniuose šaltiniuose minimas maždaug nuo 1300 m., kuomet jos teritoriją pasiekė Vokiečių ordinas, iš kurio dokumentų ir yra žinomi daugumos baltų genčių pavadinimai.

1420 m. Aukštaitijos sąvoka buvo pavartota ir LDK kunigaikščio Vytauto laiške. Jame paaiškinta jos reikšmė – tai esanti žemė, kuri yra aukščiau nei Žemaičių. Šiandieninė Aukštaitija pasižymi tarmių, gyvensenos ir etnokultūrinio paveldo margumu.

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Laiškus ir atvirukus jau netrukus papuoš kalėdiniai pašto ženklai

2023-11-23

Penktadienį, lapkričio 24 d. Lietuvos paštas išleidžia du dailininkės J. Ivanauskaitės-Pečiulės kurtus pašto ženklus „Šv. Kalėdos ir Naujieji metai“. Pašto ženklų nominalas – po 1,20 Eur, tiražas – po 60 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Šiųmetinių šventinių pašto ženklų centre – ant pačiūžų šokanti pora.

Šv. Kalėdoms ir Naujiesiems metams skirtus pašto ženklus Lietuvos paštas leidžia kasmet nuo 1994 m. Paprastai didžiosioms metų šventėms skirti pašto ženklai yra paskutiniai kalendoriniais metais išleidžiami pašto ženklai.

Šiuose ženkluose vaizduojami įvairūs šventiniai vaizdai ir simboliai. Pavyzdžiui, pernai ant ženklų buvo atvaizduotas apsnigtas Vilniaus senamiestis su praeiviais bei pasakos motyvus atspindintis vaizdas – apšviestą eglutę stebinti lapė. O štai 2018 ir 2019 m. įamžinti buvo kalėdiniai kulinariniai atributai – apelsinas ir imbierinis sausainis bei kūčiukai ir aguonų pienas.

Iš viso per 2023 metus Lietuvos paštas išleido 24 pašto mokos ženklus.

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Nuo pašto ženklo žvelgs iš Ukrainos kilęs Vilniaus šventasis

2023-11-09

Penktadienį, lapkričio 10 d. Lietuvos paštas išleidžia menininkės Augustinos Lubės kurtą pašto ženklą „Šventasis Juozapatas“. Pašto ženklo nominalas – 1,50 Eur, tiražas – 17,5 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Naujajame pašto ženkle panaudotas Šv. Juozapato portretas iš 1625 m. Vilniuje išleistos knygos, saugomos Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekoje – Leono Kreuza‘os „Kazanie o swiqtoblywym zywoäey chwalebney śmierci“.

Šv. Juozapatas, kurio pilnasis vardas Ivanas Kuncevičius, XVI a. pab. gimė dabartinės Ukrainos teritorijoje. Vėliau jis atvyko į Vilnių mokytis pirklio amato, čia taip pat įstojo į Švč. Trejybės bazilijonų vienuolyną.

Pats I. Kuncevičius priklausė vadinamajai unitų, arba graikų apeigų katalikų bažnyčiai. Paprasčiau tariant, unitais vadinti Romos popiežiaus viršenybę pripažinę stačiatikiai. Visą gyvenimą kovojęs už vieningą krikščionių bažnyčią, jis į savo gyvenimo pabaigą tapo Polocko arkivyskupu. Pastarajame mieste tarp unitų ir jų priešininkų kilus įtampai, lygiai prieš 400 metų, 1623 m. jis buvo žiauriai nužudytas.

Šia proga 2023-ieji Lietuvoje yra paskelbti mūsų šalį ir Ukrainą siejančio Šv. Juozapato metais.

Dėl savo gyvenime nuveiktų darbų ir ištikusios kankinio mirties I. Kuncevičius buvo pripažintas šventuoju ir tapo pirmuoju unitų šventuoju.

Buvo naudinga? Dalinkitės:

Ant pašto ženklo – dar viena šiuolaikinio lietuvių meno forma

2023-10-26

Spalio 27 d., Lietuvos paštas išleidžia Gintarės Kuznecovaitės kurtą pašto ženklą „Šiuolaikinis lietuvių menas. Šokis“. Pašto ženklo nominalas – 1,20 Eur, tiražas –18 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Tai bus jau septintasis pašto ženklas, skirtas šiuolaikiniam lietuvių menui. Pirmasis pašto ženklas šia tema pasirodė dar 2015 m. – jį papuošė garsaus Lietuvos dizainerio Juozo Statkevičiaus kurta spiralinė suknelė. Lietuvių menui dedikuotose pašto ženkluose taip pat jau buvo įamžintos ir kitos sritys – fotografija, grafika, kinas, teatras ir skulptūra.

„Pašto ženklo vizualinį sprendimą lėmė noras šokėjus pavaizduoti šiuolaikiškai, moderniai ir išskirtinai. Šokėjų figūras vaizduoju plastiškas, išraiškingas ir laisvas, taip sukurdama paslankaus kūno pojūtį. Kūnai vaizduojami tarsi nuogi, tarsi su triko, kuria šiuolaikiškumo, laisvumo ir  įvairiapusiškumo pojūtį. Lietuvos vėliavos spalvinė gama pasirinkta neatsitiktinai, būtent taip norėjau pabrėžti lietuvybę“, – sako pašto ženklą sukūrusi G.Kuznecovaitė.

Kiekvienais metais Lietuvos paštas į apyvartą išleidžia apie 20-25 naujus pašto mokos ženklus. Skaičiuojama, kad per metus šalyje parduodama apie 1,5 mln. vienetų pašto ženklų – nemaža dalis jų nugula ne tik ant siunčiamų laiškų, bet ir filatelistų kolekcijose.

Detaliau susipažinti ir įsigyti įvairius lietuviškus pašto ženklus galima Lietuvos pašto elektroninėje parduotuvėje http://eparduotuve.post.lt/

Buvo naudinga? Dalinkitės:
Subscribe to Filatelijos naujienos