2023-03-28
Lietuvos paštas rūpinasi klientų saugumu ir įspėja apie finansinius sukčiavimus – visuose Lietuvos pašto skyriuose klientai gali rasti Saugos ir prevencijos departamento paruoštus lankstinukus „Nepakliūkite sukčiams į rankas“. Tai dar viena svarbi prevencinė priemonė, skirta šviesti tiek Lietuvos pašto klientus, tiek darbuotojus, informuojant juos apie dažniausiai pasitaikančius sukčiavimo būdus, kai klientai naudojasi bendrovės pinigų perlaidų siuntimo paslaugomis.
Kviečiame susipažinti su lankstinuke pateikiamais populiariausiais sukčiavimo būdais bei patarimais, kaip netapti sukčių auka:
Išankstinio mokėjimo apgavystė
Tai toks apgavystės būdas, kai asmens prašoma sumokėti išankstinius mokesčius už finansines paslaugas, kurios niekada nebus suteiktos. Sukčiai reklamuoja paskolas ir prieš jas neva suteikdami prašo sumokėti įvairius mokesčius (tai gali būti paskolos mokestis, notaro mokestis ir pan.) Tokiu pačiu principu vyksta ir laimėjimų, paveldėjimo sukčiavimo schema, kai susisiekiama su asmeniu ir pranešama apie jam neva priklausančią didžiulę pinigų sumą, tik prieš ją pervedant paprašoma sumokėti mokesčius. Žinoma, išsiuntus perlaidą, paskola nėra išduodama, paveldėjimas negaunamas.
Kaip netapti sukčių auka:
• būkite atsargūs bendraudami su asmenimis / įmonėmis, ypač ne iš savo šalies;
• nepasiduokite spaudimui kuo greičiau pervesti pinigus;
• kritiškai vertinkite el. paštu, telefonu ar žinute su Jumis susisiekusių paskolų davėjų pažadus;
• ypač kritiškai vertinkite garantuotas mažas palūkanas, teiraukitės dėl visų skolinimosi sąlygų.
Prekių pirkimo internetu apgavystė
Tai tokia situacija, kai asmuo, pasinaudodamas perlaidų paslauga, siunčia pinigus už internetu neva
užsakytą daiktą ar susimoka mokestį už siuntos gavimo paslaugą. Išsiuntęs pinigų perlaidą, klientas prekės ar siuntos taip ir negauna.
Kaip netapti sukčių auka:
• patikrinkite kitų pirkėjų atsiliepimus apie pardavėją;
• peržiūrėkite pardavėjo profilį socialiniuose tinkluose;
• paprašykite pardavėjo daugiau informacijos, pasiteiraukite dėl prekės grąžinimo sąlygų ir garantijų;
• kritiškai vertinkite pardavėjus, kurie Jums nesuteikia prašomos informacijos apie norimą įsigyti prekę.
Romantiniai sukčiavimai
Šiame sukčiavimo būde asmuo internete, t. y. dažniausiai pažinčių svetainėse ar socialiniuose tinkluose, susipažįsta su kitu asmeniu, užmezga asmeninius santykius, emociškai įsitraukia. Bendravimas prasideda nuo žinučių, kviečiančių susipažinti, tuomet pereinama į apsikeitimą nuotraukomis, skambučius, ateities planų kūrimą, susitikimo planavimą. Tam tikru metu sukčius paprašo pervesti šiek tiek pinigų dėl kažkokios skubios situacijos (pvz., bilietui nusipirkti, sveikatos problemoms spręsti ir pan.) Tokios skubios situacijos dažnai kartojasi, vis prašant pervesti pinigų. O tuomet sukčius tiesiog dingsta.
Kaip netapti sukčių auka:
• būkite atsargūs užmegzdami pažintį su užsieniečiu;
• internete nesidalinkite pertekline asmenine informacija;
• nesiųskite pinigų menkai pažįstamiems asmenims, kurių nesate matę gyvai;
• papasakokite savo šeimos nariams apie naują pažįstamąjį ir paklauskite jų nuomonės, jei Jūsų prašoma pervesti pinigų;
• netikėkite greita meile internetu.
Primename, kad nustačius įtartiną pinigų perlaidos tikslą ar gavėją, perlaidų operacija yra nevykdoma, o klientai įspėjami apie galimą sukčiavimą.