2024-07-18
Penktadienį, liepos 19 d., Lietuvos paštas išleidžia autorių Antano Jankausko ir Augustinos Lubės kurtą pašto ženklą „Lietuvos filatelistų sąjungai – 100 metų“. Pašto ženklo nominalas – 1,55 Eur, tiražas – 25 tūkst. vnt. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyks Kauno pašte, adresu Karaliaus Mindaugo pr. 49.
Lietuvoje pašto ženklus pradėta rinkti ir kolekcionuoti XIX a. pabaigoje. Susidomėjimas filatelija mūsų šalyje padidėjo 1918 m. atspausdinus pirmuosius lietuviškus pašto ženklus. Na, o 1924 m. buvo įkurta ir Lietuvos filatelistų draugija, o 1926 m. – Lietuvos filatelistų būrelis.
„Pašto ženklai savo aktualumo ir patrauklumo nepraranda ir skaitmeniniame amžiuje. Vien tik per praėjusius metus Lietuvoje buvo įsigyta apie 1,5 mln. vienetų pašto ženklų, o dalis jų papuošė ne tik siunčiamus laiškus ir atvirlaiškius, bet ir atrado vietą filatelistų kolekcijose. Siekiame, kad lietuviški pašto ženklai ne vien tik atspindėtų mums visiems svarbius įvykius ar reiškinius, bet ir būtų patrauklūs savo estetine verte“, – sako Lietuvos pašto filatelijos projektų vadovė Aušrutė Varnienė.
Per metus Lietuvos paštas vidutiniškai išleidžia 25–27 pašto ženklus. Temas, kurios vaizduojamos ant pašto ženklų, kasmet patvirtina Pašto mokos ženklų leidybos komisija. Ji atrenka visai šaliai svarbius objektus, istorinių įvykių minėjimus ar reiškinius.
Filatelijos ištakos siekia XIX a. vidurio Jungtinę Karalystę, būtent šioje šalyje 1840 m. buvo išleisti pirmieji pašto ženklai. Nuo XIX a. pab. visame pasaulyje organizuojamos kasmetinės filatelijos tarptautinės parodos, leidžiami specialūs periodiniai leidiniai ir katalogai.
Be to, kiekviena šalis kasmet išleidžia metinį pašto ženklų katalogą, kuriame galima rasti visus tais metais šalyje pasirodžiusius pašto ženklus. Ne išimtis ir Lietuva – metinius pašto ženklų rinkinius galima rasti ir nusipirkti Lietuvos pašto tinklalapyje adresu eparduotuve.post.lt. Be to, jau nuo liepos pabaigos ženklų rinkiniais bus prekiaujama ir pašto skyriuose, kurie įsikūrę prekybos centruose.